Про пломби

Еволюція засобів опломбування

Не секрет, що в процесі перевезення й зберігання відбуваються розкрадання або підміна товарів і інших матеріальних цінностей, вчинені як сторонніми особами, так і самими співробітниками, що здійснюють такі перевезення або зберігання.

Найбільш ефективний і недорогий спосіб боротьби із цим пагубним явищем – опломбування.

Еволюцію засобів опломбування можна умовно розділити на три етапи:

 

– на 1-му етапі попередньо розплавлений сургуч (віск, смолу, глину) лили на місце опломбування, ставили на пластичну масу, що утворилася, унікальний штемпель і давали їй охолонути. Ненадійність цього способу опломбування була показана в багатьох історичних фільмах. Не можна не згадати також про опіки й отруєння шкідливими парами сургучу;

 

– на 2-му етапі для опломбування стали застосовувати пломби з м’яких металів (переважно свинцю), пластику або пластиліну.

Для їхньої установки й знімання було потрібне застосування додаткових інструментів: штампів, печаток, пломбірів, гострозубців або ножиць.

Цей спосіб опломбування також відрізнявся трудомісткістю й низькою надійністю, через високу роль людського фактора в процесі установки пломб і контролю їх цілісності. Частими були випадки несанкціонованого знімання, повторної установки, підробки або підміни пломб.

У процесі знімання встановлених на сталевий дріт свинцевих пломб при роботі у вибухонебезпечному й пожежонебезпечному середовищах іноді виникали загоряння й вибухи.

Крім того, свинець шкідливий для здоров’я людини й забруднює довкілля.

 

– на 3-му, сучасному, етапі використовуються одноразові номерні пломби з металу або пластику, що мають надійний замикаючий механізм, який неможливо розкрити без видимих пошкоджень.

Виключена підробка або повторне використання сучасних засобів опломбування авторитетних виробників. Для їхнього виготовлення потрібне дороге встаткування й жорсткий контроль якості.

Кожний пломбувальний пристрій має унікальний неповторюваний номер.

Усі вироби встановлюються вручну без використання будь-яких інструментів.

Різноманітність конструкцій і розмірів пломбувальних пристроїв дозволяє обрати виріб, що найкраще підходить для опломбування певного об’єкта.